Kosze na śmieci – szybka instrukcja mycia:)

Jakie macie kosze na śmieci? Małe czy duże? Plastikowe czy metalowe? Ja staram się kupować małe plastikowe i to jak najprostsze. Za chwilę zdradzę dlaczego:) Jeśli jesteście tymi szczęściarzami, którzy mają w domu zmywarkę, to polecam od czasu do czasu umyć wszystkie kosze w zmywarce.  Ale od początku.

Zacznijmy od tego że mam 6 koszy w mieszkaniu: 3 w kuchni i po jednym w każdym pomieszczeniu (łazienka, sypialnia, pokój dziecka). Czemu aż tyle? Bo każde jest przeznaczone na coś innego: w sypialni na chusteczki/niegdyś pampersy, w pokoju dziecka na papiery biurowe (narazie to raczej miejsce pracy rodziców;) w łazience wiadomo i w kuchni segregacja: na resztki żywnościowe, czyste rzeczy (plastik, papier itp.) oraz na te których nie da się segregować. Taka ilość koszy wbrew pozorom pomaga mi w sprzątaniu i utrzymaniu czystości. No i nie jest tak że mi się wysypuje z któregoś bo brakuje miejsca;P  Od czego zaczynam mycie koszy?

1. Opłukuje kosze żeby nie było resztek (nawet jak są worki na śmieci, to coś tam zawsze wpadnie do środka) i wsadzam do zmywarki na program 1,5 godziny i 60 stopni. Żeby wykorzystać program i miejsce w zmywarce, wrzucam jeszcze inne gadżety (np. talerzyk na mydło, podstawki na kwiatki i wszystko czego nie lubię myć sama;P) Zasada prosta: jak nie do ust to można puścić razem z koszami;-). Wyciągnięcie koszy z półki w kuchni to niepowtarzalna okazja żeby..umyć całą półkę:) Zrób to koniecznie. Zobaczysz jak zrobi się przyjemnie w całym pomieszczeniu. Będzie pachnieć czystością:) Ja pokusiłam się nawet o umycie półek z zewnątrz;) I taki efekt:

20170824_130949

2. Jeśli nie masz zmywarki to umyj kosze w wannie/pod prysznicem. Opłucz najpierw, potem weź gąbkę z płynem do naczyń lub szamponem i umyj je całe a następnie zostaw na kilka minut. Potem spłukaj ciepłą wodą, jeśli coś jeszcze będzie nie domyte to powtórz czynność

20170824_135635

3. Polecam małe kosze plastikowe (ja mam niektóre z IKEI a resztę z Castoramy). Są lekkie, bezpieczne dla dzieci, nie da się nimi nic uszkodzić, nie rdzewieją i są tanie. Taki kosz łatwo umyjesz nawet w kranie. Jeśli zmywarka nie domyła koszy to wstaw je do wanny i domyj do końca. Przynajmniej wstępnie masz już je namoczone – teraz będzie je łatwiej domyć;)

4. Nie nalewaj wody do wanny – kosze spłucz prysznicem, weź gąbkę (ja mam ostrą i zwykłą jak na zdjęciu), dodaj płyn do naczyń (ja akurat miałam pod ręką szampon pokrzywowy – też super działa;) i płyn antybakteryjny (może być soda oczyszczona). Szoruje na mokro a potem spłukuje ciepłą wodą. I wiecie jak to jest, jak miałam już gąbkę z płynem i szamponem to co mi szkodzi przetrzeć jeszcze baterie:) No i obowiązkowo po umyciu koszy trzeba wyczyścić wannę przed kąpielą. Tu również używam szamponu pokrzywowego.

20170824_145712

5. Umyte kosze zostaw na zewnątrz do obeschnięcia – ja wystawiam je na balkon lub jak pada, to rozkładam ręcznik w domu. Nie odkładaj mokrych koszy i nie wkładaj od razu worka bo za pare dni będziesz mieć w domu zapach nieprzyjemnej stęchlizny (ciężko tego zapachu się pozbyć więc lepiej się upewnić że wszystko dobrze doschło)

20170824_131014

I dodatkowe informacje odnośnie wyboru samych koszy:

– Nie używam koszy metalowych/powlekanych czymś, bo rdzewieją i się łuszczą. Plastik najłatwiej doszorować i utrzymać w czystości, do tego jest bezpieczny dla dzieci.

Nie używam koszy z przykrywkami (nawet do pampersów nie używałam). Wolę codziennie wyrzucać śmieci ale taką bombę z kupą jak była zawinąć w siatkę jednorazową niż próbować doczyszczać kosze z zamontowaną pokrywką. BTW i tak jak się otwiera taki kosz to zapach w sekundę unosi się w całym pomieszczeniu a do tego domyć taki kosz zajmuje bardzo dużo czasu.

Podsumowując polecam mycie koszy regularnie raz na 1-2 miesiące. Dzięki temu w mieszkaniu zawsze unosi się przyjemny zapach a jak przyjeżdża rodzina i przy okazji wyrzuca coś do śmieci to jest w szoku jak tam lśni;)

Jakie są wasze sprawdzone sposoby na mycie koszy?

20170824_094010

Prosto z mojej kuchni wspaniałego weekendu Wam życzę:)

Magda

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *